flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Правова позиція Верховного Суду щодо строків розрахунку ТОВ з учасником, який вийшов з його складу

16 березня 2018, 09:05

У разі виходу учасника з товариства чинне законодавство не передбачає настання у товариства обов’язку здійснити виплату такому учаснику вартості частини майна товариства, пропорційної його частці у статутному капіталі товариства, у строки, коротші, ніж встановлені ст. 54 Закону України «Про господарські товариства».

         28 лютого 2018 року Верховний Суд прийняв нове рішення за результатами перегляду рішень попередніх інстанцій у справі № 910/21160/16. У постанові висловлена правова позиція щодо строків розрахунку ТОВ з учасником, який вийшов з його складу.

         Колегія суддів Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду акцентувала на імперативному приписі ст. 19 Конституції України: правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

         Ні законом, ні статутом товариства не передбачено зобов’язання ТОВ здійснити розрахунок з учасником, який вийшов з його складу, раніше строку, встановленого ст. 54 Закону України «Про господарські товариства».
На дату звернення учасника, який вийшов зі складу ТОВ, із позовом у цій справі, як і на дату вирішення спору в цій справі, дванадцятимісячний строк, встановлений ч. 1 ст. 54 Закону України «Про господарські товариства» для виплати товариством вартості частини майна товариства, пропорційної його частці у статутному капіталі, згідно з датою подання ним заяви про вихід, не сплинув.

         Правовою підставою для звернення до господарського суду є захист порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів (ст. 1 ГПК України), право на позов в особи виникає після того, як відповідач порушить її права, тобто захисту підлягає вже порушене право, а не те, яке може бути порушено в майбутньому і щодо якого невідомо, буде воно порушено чи ні.

         Відсутність порушеного права є підставою для прийняття судового рішення про відмову в позові.

         З текстом постанови можна ознайомитися за посиланням http://reyestr.court.gov.ua/Review/72551127.

Джерело: Верховний Суд