18 серпня 2015 року у Вищій кваліфікаційній комісії суддів України прийнято рішення про направлення до Ради суддів України доопрацьованого, за результатами проведеної 14 – 15 серпня узгоджувальної наради, Порядку та методології кваліфікаційного оцінювання судді.
Підготовлений документ ураховує пропозиції Ради суддів України, міжнародних та національних експертів у сфері професійного оцінювання суддів та спрямований на забезпечення проведення об‘єктивного і незалежного кваліфікаційного оцінювання суддів.
Нагадаємо, що 22 липня Рада суддів України розглянула і повернула на доопрацювання Порядок та методологію кваліфікаційного оцінювання суддів з урахуванням зауважень та пропозицій, які було внесено під час засідання та які надійшли від судів України. Своє рішення РС України обґрунтувала тим, що розроблений Вищою кваліфікаційною комісією суддів України (ВККС) і запропонований для затвердження РСУ Порядок суперечить цілому ряду як міжнародних нормативних актів, якими регламентується діяльність суддів, так і українських законів.
Зокрема, в Раді суддів України зазначали, що в запропонованому порядку та методології не враховано принцип рівності суддів визначений статтею 52 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", щодо проведення іспиту суддів шляхом тестування, що суперечить висновкам Консультативної ради європейських суддів, Спільному висновку Венеціанської комісії й Директорату з прав людини Генерального директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи щодо Закону України «Про судоустрій і статус суддів», які визначають правові та організаційні засади кваліфікаційного оцінювання суддів.
Відтак, Рада суддів України направила у Вищу кваліфікаційну комісію суддів України порівняльну таблицю, до якої внесла свої пропозиції щодо застосування Порядку та методології кваліфікаційного оцінювання суддів, де запропонцвала відокремити процедури та підстави первинної оцінки суддів від інших процедур і вписати їх в документ окремим розділом. Також, документ про оцінювання суддів узгоджено з Положенням про суддівське досьє, зокрема в частині викладацької діяльності та публікацій.
Так, за попередніми підрахунками первинному кваліфікаційному оцінюванню в обов’язковому порядку підлягають більше 9 тисяч суддів.
Прес-центр судової влади