flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Пенітенціарна реформа в Україні: від карального до реабілітаційного підходу

10 липня 2015, 09:28

 2–3 липня 2015 року відбулося відкриття проекту «Подальша підтримка пенітенціарної реформи в Україні», участь в якому взяли Голова ВССУ Борис Гулько та суддя судової палати у кримінальних справах ВССУ Валентин Зубар.

   У своєму виступі Борис Гулько висловив сподівання, що Проект, який спрямований на посилення дотримання прав людини та верховенства права щодо поводження із засудженими та ув’язненими в Україні, сприятиме  досягненню основної мети покарання та належному виконанню судових рішень. Водночас він зазначив, що у межах реалізації Проекту доцільним було б проведення у ВССУ узагальнення судової практики щодо призначення покарання, а також застосування положень Кримінального кодексу України при умовно-достроковому звільненні від відбування покарання, заміні невідбутої частини покарання більш м’яким.

   «Судді ВССУ візьмуть активну участь у роботі Проекту, нададуть свої пропозиції та висновки до законопроектів, що стосуються обговорюваних питань», – запевнив Борис Гулько.

Голова Підрозділу з питань співпраці в галузі кримінального права Генерального директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи Таня Ракусіч-Хаджіс повідомила, що у квітні 2014 року Європейський Союз та Рада Європи підписали меморандум про надання підтримки Вірменії, Азейбарджану, Грузії, Молдові, Україні та Білорусі. За її словами, в рамках програми надаватиметься допомога країнам у проведенні реформ відповідно до норм та стандартів Європейського Союзу. Програму буде реалізовано в два етапи: 2015–2018 роки і 2018–2020 роки.

Ільдіко Немет-Салач, керівник проекту Підрозділу з питань співпраці в галузі кримінального права Генерального директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи, у свою чергу зазначила, що Рада Європи за фінансування уряду Швеції вже реалізувала аналогічний проект в Україні, пріоритетними завданнями якого було створення служби пробації та запровадження принципів належного ставлення до ув’язнених.

«Попереднім проектом було досягнуто певних позитивних результатів, зокрема, поглиблення розуміння державних службовців, суддів, прокурорів щодо необхідності запровадження в Україні найкращих європейських практик; надання начальникам в’язниць практичних знань та навичок щодо поводження із засудженими тощо. Проте цього недостатньо, в рамках приведення умов тримання ув’язнених у слідчих ізоляторах та осіб, які перебувають у місцях позбавлення волі, до європейських стандартів потрібно проводити постійну роботу, яка повинна бути комплексною та системною», – зазначила Ільдіко Немет-Салач.

Експерт Ради Європи Джон МакГукін розповів про основні європейські принципи управління пенітенціарними установами та зауважив, що перебування ув’язнених та засуджених осіб у в’язницях повинно відображати всі аспекти нормального життя.

За словами Ольги Сандакової, менеджера Проекту, основною його метою є перехід від карального до реабілітаційного підходу.

Кінцевою ціллю, якої планується досягти в результаті впровадження Проекту, є:

 по-перше, активне застосування реабілітаційного підходу при виконанні кримінальних покарань у відповідності до європейських стандартів та досвіду, що включатиме комплексну оцінку роботи пенітенціарних установ на базі 6 пілотних в’язниць; розробку пропозицій щодо можливих змін; аналіз можливостей розширення реабілітаційних послуг; представлення концепції «динамічної безпеки»; аналіз і перегляд навчальних матеріалів щодо навичок міжособистісного спілкування тощо;

по-друге, удосконалення процедур та практики проведення внутрішніх в’язничних інспекцій та механізму розгляду скарг засуджених, що включатиме рекомендації щодо процесу аналізу звітів інспекцій; проведення практичного навчання для служби інспекторів; аналіз чинного механізму розгляду скарг, рекомендації щодо можливостей його удосконалення; перегляд Кодексу поведінки для працівників пенітенціарних установ; перегляд посібників та методик навчання персоналу з питань прав людини, розповіла Ольга Сандакова.

Індивідуалізація, сприйняття кожного ув’язненого як людини, яка має свою долю, відмова від дискримінації, відкритість і прозорість, взаємна підзвітність – ці аспекти є фундаментальними, зазначила менеджер Проекту.

Народний депутат України Юрій Мірошниченко повідомив, що у ВРУ зареєстровано 5 законопроектів, що спрямовані на приведення законодавства у цій сфері до стандартів Європейського Союзу.

Зокрема, проекти законів про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо гуманізації кримінальної відповідальності жінок); про внесення змін до статті 93 Кримінально-виконавчого кодексу України (щодо удосконалення гарантій права засуджених на відбування покарання за місцем проживання до засудження або місця постійного проживання родичів); про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо удосконалення доступу до правосуддя осіб, які утримуються в установах попереднього ув'язнення та виконання покарань); про внесення змін до Кримінально-виконавчого кодексу України (щодо удосконалення порядку застосування до засуджених заходів заохочення і стягнення).

У церемонії відкриття та обговоренні майбутньої роботи Проекту також взяли участь заступник міністра юстиції України Наталія Севастьянова, Голова Державної пенітенціарної служби України Володимир Палагнюк та Координатор проектів з питань юстиції та внутрішніх справ Представництва Європейського Союзу в Україні Андрій Співак.