На засіданні Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України 5 листопада 2014 було розглянуто справу№ 6-172 цс 14 за позовом прокурора Козелецького району Чернігівської області про визнання договорів міни недійсними та скасування державної реєстрації права власності на земельні ділянки.
ВСУ роз'яснив, що відповідно до пункту 15 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) до набрання чинності законів про державний земельний кадастр та про ринок земель, але не раніше 1 січня 2012 року, не допускається покупка-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок і зміна цільового призначення (використання) земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, для ведення товарного сільгоспвиробництва, ділянок, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), крім передачі їх у спадщину, обміну на іншу земельну ділянку відповідно до закону та вилучення (викупу) земельних ділянок для суспільних потреб.
Аналіз ст. 14 Закону «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» та пунктів 3, 5 Рекомендацій з обміну земельними ділянками, затверджених наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 17 листопада 2003 № 288 дозволяє зробити висновок про те, що обмінені можуть бути тільки земельні ділянки за схемою «пай на пай». Однак заявник на підставі договору купівлі-продажу придбав право власності на земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства із земель державної власності (а не за рахунок земель, виділених на частку (пай) в реорганізованому сільгосппідприємстві), які згодом були розділені на частини. Ці частини на підставі договорів міни ним були обміняні на земельні ділянки, придбані в розмірі земельних часток (паїв).
ВСУ дійшов висновку, що оскільки спірні договори міни укладені в період дії заборони на відчуження земельних ділянок та земельних часток (паїв) (28 січня 2012 року), що в силу положень закону є підставою для визнання їх недійсними, то суди по переглядається справі прийшли обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог.
Джерело веб-сайт Верховного Суду України http://www.scourt.gov.ua.